tel.: 515-073-840 info@zabezpieczalski.pl

Zostaw proszę kontakt do siebie. Odpiszę lub zadzwonię najszybciej jak będzie to możliwe. Pozdrawiam serdecznie, Tomek Kosowski

FORMULARZ KONTAKTOWY  -  KLIKNIJ TUTAJ
Ubezpieczenie biznesu w praktyce 0
Ubezpieczenie biznesu w praktyce

Ubezpieczenia dla firm to dział niezwykle obszerny i wymagający dla każdej ze stron umowy, procesu.

Dla ubezpieczycieli wiąże się ze złożonym procesem analizy ryzyka ubezpieczeniowego i poznaniem specyfiki każdej branży, w której działają ich klienci. Zadaniem ubezpieczającego jest identyfikacja wszystkich ryzyk i zagrożeń w działalności przedsiębiorstwa, które mogą powodować straty w przyszłości, w majątku firmy i które powinny być ubezpieczone. Z kolei pośrednicy ubezpieczeniowi, agenci powinni dysponować odpowiednio wysokim poziomem wiedzy i doświadczenia, żeby wspomóc przedsiębiorców w analizie i zaproponować takie rozwiązania ubezpieczeniowe, które będą w pełni zaspokajały ich potrzeby w zakresie ochrony biznesu przed skutkami niepożądanych zdarzeń.

Duże przedsiębiorstwa zawsze miały łatwiejszą sytuację na tym polu, zatrudniając zespoły ekspertów i wysoce wykwalifikowanych menadżerów. Warto zaznaczyć również, że towarzystwa ubezpieczeniowe w sposób indywidualny podchodzą do dużego biznesu, oferując ubezpieczenia szyte na miarę, z elastycznymi zapisami na polisach i negocjowanymi składkami.

Firmy z sektora MSP do niedawna były traktowane przez ubezpieczycieli nieco po macoszemu i nie mogły liczyć na takie przywileje, chociażby pod względem możliwości ubezpieczenia określonych branż, czy poszczególnych ryzyk, które były dla nich niedostępne.

Sytuacja ta powoli ulega jednak zmianie. Oferta ubezpieczeń dla MSP staje się coraz bardziej elastyczna i kompleksowa. Przedsiębiorcy tego właśnie oczekują, a towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły to dostrzegać. Dużym problem dla mniejszych firm była do tej pory obawa przed zakresem wyłączeń, występujących w polisach. Przekładało się to bezpośrednio na mniejszą liczbę zawieranych polis majątkowych w tym segmencie rynku.

Wzrost konkurencyjności na rynku ubezpieczeń oraz zwiększająca się jego transparentność przyczyniają się do poprawy jakości rozwiązań ubezpieczeniowych, również pod względem profesjonalnej likwidacji szkód.

Widocznym trendem w konstruowaniu ofert ubezpieczeniowych kierowanych do MSP jest ich pakietyzacja. Co to oznacza? Pakiet ubezpieczeniowy to kompleksowa oferta dedykowana dla konkretnej branży. Oprócz ochrony przed typowymi zdarzeniami losowymi, jak pożar czy powódź włączone są specyficzne dla danej branży ryzyka. Przykładem mogą być:

1. Klauzula ubezpieczenia środków obrotowych od ryzyka rozmrożenia - ochrona istotna dla sklepów spożywczych, w sytuacji przerw w dostawie prądu lub awarii urządzenia chłodniczego.
2. Klauzula ubezpieczenia kosztów dodatkowych w aptece - dotyczy np. kosztów utylizacji leków, których termin przydatności już minął.
3. Klauzula ubezpieczenia maszyn od awarii - dedykowana dla firm produkcyjnych, posiadających własny park maszynowy.
4. Klauzula ubezpieczenia maszyn i urządzeń przenośnych poza miejscem ubezpieczenia - istotna m.in. dla firm budowlano-remontowych.
5. Klauzula ubezpieczenia rzeczy gości hotelowych od pożaru i innych zdarzeń losowych oraz od kradzieży.

Dzięki temu dostępne są dedykowane oferty ubezpieczeniowe dla firm z branży: budowlanej, medycznej, fryzjersko-kosmetycznej, handlowej, aptek, warsztatów samochodowych, itd. Takie polisy pakietowe są tańsze od ich tradycyjnych odpowiedników oraz od razu wskazują przedsiębiorcom ryzyka, na które powinni zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu ubezpieczenia. Pakiety można również indywidualnie rozszerzyć o dodatkowe klauzule, co czyni je również bardziej elastycznymi i zaspokaja indywidualne potrzeby danego biznesu.

Najpopularniejszymi polisami wśród przedsiębiorstw są te chroniące przed skutkami wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak: pożar, huragan, grad, lawina, osunięcie ziemi, napór śniegu, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego, wybuch, zapadnięcie się ziemi, itp. Takie polisy posiadają niemal wszystkie duże przedsiębiorstwa i około 90% MSP.

Coraz popularniejsze w ubezpieczeniach dla firm stają się rozwiązania "all risk". Praktycznie już większość Towarzystw Ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie lub w najbliższym czasie wprowadzi do niej taką formułę, czyli ochronę od wszelkich zdarzeń w wyniku, których doszło do szkody.

Czy to oznacza, że mając taką polisę możemy spać spokojnie w każdej sytuacji? Czy zawsze dostaniemy odszkodowanie w razie szkody?

Niestety nie. Podstawową zasadą przy zawieraniu każdej polisy ubezpieczeniowej, w tym również tej na zasadach "all risk" jest zapoznanie się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Szczególnie należy zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli zdarzenia, przy wystąpieniu których Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie będzie odpowiadać za powstałe szkody. Listy wyłączeń u poszczególnych Ubezpieczycieli mogą się znacznie różnić od siebie.

Co wpływa na wysokość składki w polisach firmowych?

Podstawowym czynnikiem determinującym cenę polisy jest profil działalności firmy (PKD). Część z nich stanowią tzw. branże wysokiego lub podwyższonego ryzyka. Tutaj niestety składka będzie wyższa. Należy zwrócić uwagę też na fakt, że niektóre branże mogą być wykluczone w całości lub części z możliwości ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa ma swoją listę branż wykluczonych. Na szczęście listy te w całości nie pokrywają się ze sobą i nawet w takich przypadkach możemy znaleźć TU, które przedstawi nam ofertę ubezpieczenia naszego biznesu.

Jeśli firma prowadzi działalność w różnych branżach (różne PKD), to muszą one być wpisane na polisie. W przeciwnym razie towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania za szkody związane z działalnością firmy, która nie została ujęta w polisie. To częsty błąd pojawiający się w polisach firmowych, który niesie za sobą konsekwencje finansowe.

Na wysokość składki wpływa również wartość składników majątku firmy oraz zakres ochrony. Zasada jest prosta, czym wyższą wartość i szerszy zakres ubezpieczamy, tym będzie drożej.

Nieodłącznym elementem każdej dobrej (chroniącej w sposób kompleksowy) polisy firmowej jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności (OC). Dotyczy ono ochrony na wypadek szkód, które firma może wyrządzić innym osobom lub podmiotom, wykonując swoje usługi lub sprzedając produkty. Ewentualne roszczenia finansowe z tytułu OC niosą za sobą duże zagrożenie finansowe dla każdej działalności, szczególnie obecnie, w dobie prężnego rozwoju branży odszkodowawczej.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności uwagę należy zwrócić również na ubezpieczenie działalności transportowej (Cargo), floty pojazdów firmowych, ubezpieczenie transakcji handlowych oraz ochrony prawnej.

W firmach zatrudniających pracowników popularne są ubezpieczenia osobowe, w tym grupowe NNW oraz pakiety medyczne.

Pamiętajmy. Duża złożoność ofert ubezpieczeniowych dla firm oraz specyfika i różnorodność biznesów wymaga każdorazowo pogłębionej analizy bieżącej sytuacji firmy oraz zagrożeń płynących z jej otoczenia, przed zawarciem polisy.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do najnowszych ofert ubezpieczeniowych i finansowych oraz ofert specjalnych. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, jeśli tak zdecydujesz.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl