tel.: 515-073-840 info@zabezpieczalski.pl

Zostaw proszę kontakt do siebie. Odpiszę lub zadzwonię najszybciej jak będzie to możliwe. Pozdrawiam serdecznie, Tomek Kosowski

FORMULARZ KONTAKTOWY  -  KLIKNIJ TUTAJ
PPK nie takie straszne jak je malują 0
PPK nie takie straszne jak je malują

O PPK słyszałem i czytałem już chyba wszystko, w tym również kilka teorii spiskowych, zdecydowanie małą liczbę zachwytów i wiele opinii negatywnych, zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników.

Pracodawcom szczególnie się nie dziwię, zwłaszcza tym mniejszym, którzy nie mają w swoich strukturach działów HR i sprawy kadrowo-płacowe obsługują poprzez biura rachunkowe. Dla ogółu pracodawców są to dodatkowe ustawowe obowiązki, a działają przecież już w niezwykle skomplikowanym i zbiurokratyzowanym otoczeniu gospodarczym. Dodatkowo ci mniejsi pracodawcy zapłacą wyższe rachunki u swoich księgowych.

Pracownicy natomiast bardzo dobrze wiedzą, co stało się z programem OFE i środkami, które były tam zgromadzone, a którymi jak się okazało czysto w teorii mieli gospodarować w przyszłości, na emeryturze. Na wszystkich spotkaniach z PPK, które do tej pory odbyłem w zakładach pracy z pracownikami, pojawia się ten sam schemat pytań. Jaka jest gwarancja, że nasze środki w tym systemie będą bezpieczne i nikt ich nam nie zabierze? Czy nam się to opłaca? Co z tego będziemy mieli, przecież nasze wypłaty będą mniejsze?

Co do gwarancji bezpieczeństwa dla gromadzonych środków, to wynika ona z samej konstrukcji programu. W ustawie o PPK mamy artykuł mówiący wprost, że środki zgromadzone w PPK stanowią własność prywatną (takiego zapisu nie było w przypadku OFE). Odnośnie strony praktycznej, czy się opłaca? Dla pracowników zdecydowanie tak. Pomijając pierwotne i najważniejsze założenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli gromadzenie i pomnażanie kapitału na przyszłą emeryturę, to każdy pracownik, który przystąpi do programu otrzyma dodatkowe środki od swojego pracodawcy oraz z Funduszu Pracy, o ile zdecyduje się na systematyczne oszczędzanie i nie będzie dokonywał wypłat. Jest to więc dodatkowy dochód.

Jak to działa? Kto może przystąpić i ile wpłaca? Każdy pracownik objęty w zakładzie pracy obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, będący w wieku 18-55 lat jest zapisywany do PPK automatycznie. Jeśli ma 55-70 lat musi zadeklarować chęć przystąpienia, wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go do pracodawcy. Taki pracownik wpłaca (jest mu potrącane z wynagrodzenia) 2,0% wpłaty podstawowej oraz jeśli ma taką wolę 0,1-2,0% wpłaty dodatkowej miesięcznie. Przy czym, dla osób o najniższych dochodach (do 120% minimalnego wynagrodzenia) wpłata podstawowa może być obniżona do przedziału 2,0-0,5%.

Pracodawca dopłaca 1,5% wysokości wynagrodzenia w formie wpłaty podstawowej oraz dobrowolnie 0,1-2,5% w formie wpłaty dodatkowej. Wpłacona kwota powiększa przychód pracownika, który jest zobowiązany do zapłacenia od jej wysokości podatku dochodowego, zgodnie z obowiązującą go skalą podatkową.

W tym miejscu pojawia się ewentualny bonus dla pracodawcy, czyli możliwość dodatkowego nagrodzenia najlepszych pracowników i wpłynięcia na ich lojalność oraz obniżenie chęci zmiany pracy w przyszłości. Zupełna dobrowolność w dokonywaniu wpłat dodatkowych nie gwarantuje przecież pracownikowi, że kolejny pracodawca będzie je również realizował.

Pozostaje jeszcze wpłata od Państwa, w formie powitalnej (250 zł jednorazowo) oraz 240 zł w każdym roku. Warunkiem otrzymania dopłaty będzie zasilenie rachunku PPK w danym roku kalendarzowym kwotą nie mniejszą niż suma wpłat podstawowych, naliczonych za okres 6 miesięcy od minimalnego wynagrodzenia.

Pracownik będzie mógł w dowolnym momencie wypłacić zgromadzone w PPK środki. Jednak w sytuacji zwrotu środków przed 6o-tym rokiem życia będzie musiał ponieść pewne "koszty". W przypadku środków pochodzących w części z wpłat od pracodawcy, zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki). 30% tych środków zostanie przekazana na wskazany rachunek w ZUS, jako składka na ubezpieczenie emerytalne pracownika. Część wypłacanych środków, pochodzących z wpłat własnych pracownika zostanie opodatkowana "podatkiem Belki". W przypadku środków pochodzących z budżetu, będą one zwrócone do Funduszu Pracy.

Pracownik będzie miał jednak możliwość zachowania wszystkich ulg podatkowych i środków pochodzących z wpłat z Funduszu Pracy przy wypłacie z PPK przed ukończeniem 60-tego roku życia w następującej sytuacji:

  1. Poważnego zachorowania jego, małżonka / -ki lub dziecka - do 25% zgromadzonych środków.
  2. W celu sfinansowania wymaganego wkładu własnego przy zakupie mieszkania, domu na kredyt, do 45 roku życia.

Pracownik będzie musiał jednak ponownie wpłacić środki na rachunek PPK po okresie 5-cio letniej karencji, najpóźniej po upływie 15 lat od chwili ich wypłaty. Jeżeli kwota ta nie zostanie wpłacona ponownie to pracownik straci prawo do w/w ulg i środków z Funduszu Pracy. Po 60-tym roku życia, w przypadku wypłaty jednorazowej środków z PPK, pracownik zapłaci podatek od zysków kapitałowych, ale będzie on naliczony od 3/4 kwoty wypłaty. Nie zapłaci "podatku Belki" w przypadku wypłaty jednorazowej do wysokości 25% zgromadzonych środków i wypłacie min. 75% posiadanych środków w miesięcznych ratach, przez okres co najmniej 120 miesięcy.

Środki zgromadzone na rachunku uczestnika PPK stanowią jego prywatną własność i w związku z tym podlegają dziedziczeniu, jak każdy inny posiadany majątek.

Najważniejszą decyzją po stronie pracodawcy, która wynika z ustawowego obowiązku powołania i oferowania PPK, jest wybór instytucji finansowej (operatora PPK). Warto zaufać tym, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu PPE i robią to dobrze w długim okresie, ponieważ obowiązki pracodawcy wynikające z obsługi PPK są zbliżone do tych, jakie wynikają z obsługi PPE. Ważnym kryterium wyboru instytucji finansowej powinno być również jej doświadczenie w inwestowaniu na rynkach zagranicznych, gdyż maksymalnie do 30% wartość inwestycji może być lokowane zagranicą. Biorąc pod uwagę to, że wraz z przypływem środków z PPK na rynek finansowy, z biegiem czasu będą się kurczyły możliwości atrakcyjnego inwestowania i pomnażania zgromadzonych kapitałów na rodzimym rynku finansowym. Inwestycje zagraniczne nie będą jedynie możliwością a niezbędną koniecznością alokacji kapitału w celu uzyskania satysfakcjonujących zwrotów z inwestycji. Wiedza i doświadczenie zarządzających funduszami PPK będą tutaj kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Pracodawco, jeśli jesteś zobowiązany do powołania PPK w swojej firmie, nie dokonałeś jeszcze wyboru i masz wątpliwości od czego zacząć, to zapraszam do kontaktu. Przedstawię różne propozycje oraz wyjaśnię wszystkie szczegóły związane z wdrożeniem i prowadzeniem PPK w Twojej firmie.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do najnowszych ofert ubezpieczeniowych i finansowych oraz ofert specjalnych. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, jeśli tak zdecydujesz.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl