tel.: 515-073-840 info@zabezpieczalski.pl

Zostaw proszę kontakt do siebie. Odpiszę lub zadzwonię najszybciej jak będzie to możliwe. Pozdrawiam serdecznie, Tomek Kosowski

FORMULARZ KONTAKTOWY  -  KLIKNIJ TUTAJ
Odprawa pośmiertna, co to jest? 0
Odprawa pośmiertna, co to jest?

Odprawa pośmiertna to świadczenie pieniężne od pracodawcy przysługujące rodzinie w razie śmierci pracownika, w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, po rozwiązaniu stosunku pracy.

Prawo do odprawy pośmiertnej powstaje bez względu na to, w jakim miejscu i z jakiej przyczyny nastąpił zgon pracownika. Nie ma znaczenia wymiar czasu pracy ani podstawa zatrudnienia pracownika. Warunkiem koniecznym otrzymania odprawy jest fakt, aby śmierć nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania zasiłku chorobowego po jego ustaniu.

Wysokość odprawy pośmiertnej, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
1. jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
2. trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
3. sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
W celu obliczenia odprawy pośmiertnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika: małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.
Członkom rodziny przysługuje jedna odprawa pośmiertną, którą dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny.Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty. W przypadku braku osób uprawnionych do odprawy pośmiertnej, pracodawca nie ma obowiązku wypłacać odprawy.
Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. W przypadku, kiedy odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Podstawa prawna: Art. 93 Kodeksu pracy

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do newslettera i zyskaj dostęp do najnowszych ofert ubezpieczeniowych i finansowych oraz ofert specjalnych. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, jeśli tak zdecydujesz.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl